Sally Mann

Art Document Nude Portraits

Sally Mann (ur 1951 w Lexington, Wirginia, USA) studiowała w Bennington College w Bennington (Vermont) i Friends World College uniwersytetu Long Island, na uniwersytecie Hollins w stanie Wirginia uzyskała tytuły Bachelor of Arts i Master of Arts za twórczość literacką. Jej zainteresowanie fotografią sięga czasów, gdy zaczęła korzystać z otrzymanego od ojca aparatu o formacie 5×7 cali. Z czasem to właśnie fotografia zdominowała jej życie.

Zainteresowanie krytyków przyniósł jej album „Immediate Family“ z 65 czarno-białymi fotografiami dzieci, w tym trójki jej własnych: Jessie, Virginii i Emmetta. Jednak oprócz przychylnych opinii, album spotkał się z zarzutem pornografii dziecięcej, gdyż na niektórych fotografiach dzieci były nagie lub półnagie.

W połowie lat dziewięćdziesiątych Sally Mann zajęła się fotografią krajobrazową, a szczególnie widokami lasów w południowych stanach USA, z wieloma odniesieniami do wojny secesyjnej 1861-1865. Przy tym projekcie posługiwała się aparatem mieszkowym na format 8 x 10 cali i techniką mokrego kolodionu, a więc taką, jaka była dostępna w trakcie tej wojny.

Po upadku z konia w roku 2006 i ciężkim uszkodzeniu kręgosłupa ograniczyła się do autoportretów, później fotografowała również męża, cierpiącego na dystrofię mięśni.

Prace Sally Mann znajdują się w zbiorach muzeów w USA i Europie, w tym w Metropolitan Museum of Art oraz Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród, w tym nagrodę Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

Prace Sally Mann można zobaczyć na jej stronie: http://sallymann.com

1 thought on “Sally Mann

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.